A lecke kivonata m m betű hangzik. Műveltségi óra (felkészítő csoport) hang és M betű vázlata a témában. Szervezési pillanat

Önkormányzati állami tulajdonú óvodai nevelési intézmény "Óvoda" Solnyshko "

Oktatási tevékenységek kivonata

a műveltségtanításról "M betű"

A tanár készítette

Nesterova Yu.Yu.

Sukhinichi, 2014

Cél: a gyerekek megismertetése az "M" betűvel.

Feladatok: a gyermekek érvelési képességének fejlesztése, gondolataik világos kifejezése, a szavak hangelemzésének gyakorlata, a kéz finommotorikus készségeinek fejlesztése, a fonetikus hallás fejlesztése, a gyermekekben a fül általi megkülönböztetés képességének kialakítása halk és kemény hangok között egész szavakban, hogy kiemelje a hang pozícióját egy szóban.

Az óra menete.

Srácok, van egy barátom, egy lány, Alyonushka, ő is, mint te, iskolába fog járni, és minden nap új hangokat ismer meg. Ma Alena felébredt és azt gondolta: "Mi az első hang, amit hallok, egész nap barátkozni fogok vele." Ehhez az ablakhoz ment, és meglátta... találd ki, kit látott?

És tejföl, meg kefir, Bár bársonymancsok

Tej és finom sajt, de "karcosnak" hívnak

Egészségünk megőrzése érdekében ügyesen fogok egereket

Egy tarka (tehén) csészealjból ad nekünk tejet (macskát iszom)

Alena látott egy tehenet és egy macskát. Egymással szemben álltak és beszélgettek: a tehén Moo-t nyögött! és a macska azt válaszolta, miau!

Hogyan nyögött a tehén?

És mit válaszolt neki a macska?

Mi az első hang egy tehéndalban? (M)

Mi az első hang egy macskadalban? (M)

Mi a különbség a hang és a betű között? (kiejtjük a hangokat, és írjuk a betűket). Ez azt jelenti, hogy ma megismerkedünk az M betűvel.

Srácok, milyen két típusra osztjuk a betűket (magánhangzók és mássalhangzók).

Miben különböznek egymástól? (magánhangzók énekelhetők, de mássalhangzók nem). Próbáljuk meg elénekelni az M. hangot (nem énekelt. Következtetés: mássalhangzó hang).

Az "M" betű megjelenítése, a műsort szavakkal kísérve

Kéz a kézben keltünk fel

És úgy néznek ki, mint M.

A barátok kezet fogtak

És azt mondták: "Te és én - ezek vagyunk mi."

Közben kiderült a levél M.

A levegőben „kiírt” betű, a levél elemeit veszik figyelembe.

Az M hangzás nagyon trükkös, lehet kemény és lágy is.

Most megnevezem a szavakat, és meg kell határoznia, hogy ebben a szóban melyik M hang kemény vagy lágy. (légy, kréta, maszk, vaj, hús, mák, labda, egér, tál).

Testnevelés.

A - szédül

U - Finoman megdörzsölöm a fülem

Ó – emeljük fel a vállunkat

E - popsikát vettem nekem

S - minden bokor remegett

És - mi srácok erősek vagyunk.

Hamarosan újévünk lesz, és azt javaslom, öltöztesd fel a karácsonyfát.

Játék "Öltöztesd fel a karácsonyfát" (a hang helyének meghatározása a szóban).

Piros kör (betű a szó elején)

Sárga (középső)

kék (a végén)

Gép, mandarin, etető, gnóm, darázs, ház, fagy, tél, füst, nád, számítógép, maszk.

A "baba" szó hangelemzése

Mi az első hang egy szóban? M

Mi a második? A

Mi a harmadik hang? L

Van több hang ebben a szóban? Melyik? Mik a számok?

A negyedik hang L, az ötödik hang M.

Hány hang van egy szóban? (öt)

Hány mássalhangzó? (3) Nevezze meg őket!

Hány magánhangzó van? (2) Név.

Hány szótag van egy szóban? Határozza meg.

Következtetés: A magánhangzók és mássalhangzók egy szóban barátságosak, a magánhangzók segítik a szó teljes vagy részleges kiejtését.

Játékfeladat varázsszál.

A levél kirakása gyapjúszállal bársonypapírra.


A "Látogatás a hangadónál" logopédiai óra összefoglalója

Téma: Hang [M] és M betű

Cél: a gyerekek megismertetése a hanggal és az M betűvel.

Feladatok:

Nak nek oktatási célokra :

Ismerkedés a hang artikulációjával [M];

A végső és kezdő hang [M] szavakból való kiemelésének készségének kialakítása; - az [M] hangra végződő szavak kiválasztásának képességének kialakítása;

Az [M] hanggal kezdődő szavak kiválasztásának képességének kialakítása;

Két szótagú szavak felosztása (anya, tom, tima, pima) szótagokká.

Ismerkedés az M betűvel;

M betű tervezése és nyomtatása;

Vissza- és előre szótagok olvasása m betűvel;

Két szótagos szavak olvasása M betűvel;

Az M betű felismerése benneszavak.

Nak nek korrekciós és fejlesztési célok :

A fonemikus reprezentációk, a vizuális és hallási figyelem, az általános, finom és artikulációs motoros készségek, a beszéd és a mozgás összehangolása, a kreatív képzelet fejlesztése.

Nak nek oktatási célokra :

Az együttműködés, a jóindulat, a kezdeményezőkészség, a felelősségvállalás készségeinek nevelése.

Előrehalad:

én ... Idő szervezése.

A logopédus behívja a gyerekeket az irodába, köszöntőt szervez.

Beszédterapeuta. Álljunk a székek mellé, engedjük le a karunkat, egyenesítsük ki a hátunkat, mosolyogjunk egymásra. Nézd meg az előtted lévő képeket. Nevezd meg őket.

1. gyerek. Harcsa.

2. gyerek. Ház.

3. gyerek. Törpe.

4. gyerek. Com.

Beszédterapeuta. Milyen hang hallható ezeknek a szavaknak a végén?

Gyermekek. Hang [m].

Beszédterapeuta. Jobb. Ülj le.

II ... Fő rész:

Játék "Emelje fel a labdát".

A logopédus eltávolítja a képeket, kiveszi a kék golyókat.

Beszédterapeuta. Mondja ki újra a [m] hangot.

Gyermekek. [M].

Beszédterapeuta. Figyeljük meg, amikor kimondjuk ezt a hangot, az ajkak zárva vannak, és a levegő áthalad az orron. Csípje meg az orrát, és próbálja kiadni ezt a hangot. Látod, nem megy. Ön szerint az [m] hang magánhangzó vagy mássalhangzó?

Gyermekek. Mássalhangzó.

Beszédterapeuta. Jobb. Nem énekelheted tátott szájjal. És az [m] hang kiejtésekor akadály van a szájban. Ezek az ajkak. Ezért az [m] hang mássalhangzó. Melyik kört jelöljük ki?

Gyermekek. Kék.

Beszédterapeuta. Jobb. Ezért vegyél a kezedbe egy kék golyót. Felveszi őket, amikor meghallja a hangot [m].

A, m, n, i, m, t, m, o, m, y.

At, om, in, ma, mu, us, mo, po.

Harcsa, orr, mák, leves, tej, egér, papír, bot.

A gyerekek elvégzik a feladatot.

Beszédterapeuta. Szép munka! Nagyon figyelmes voltál.

Gyakorlat "Ki a valószínűbb?"

A logopédus eltávolítja a léggömböket.

Beszédterapeuta. És most egy új játék. Úgy hívják, hogy "Ki a valószínűbb?" Felsorolom a hangokat, te pedig elgondolkozol, mi történik, ha együtt ejted ki őket. Aki gyorsabban gondolkodik, az megkapja a chipet. A győztesnek kell a legtöbb zsetonnal rendelkeznie. Ó, m. Mi történt?

1. gyerek. Am.

Beszédterapeuta. Jobb. Szerezd meg a chipet. Ész.

2. gyerek. Ész.

Beszédterapeuta. Jobb. Vegye a tokent.

Hasonlóképpen dolgoznak a szótagok és szavak szintézisén: om, im, ma, mo, mu, house, com.

Beszédterapeuta. Csodálatos! Kinek van a legtöbb chipje?

Gyermekek. Ványánál.

Beszédterapeuta. Szép volt, Vanyusha. Tapsoljunk neki.

Dolgozzon a "My primer" könyvön.

A logopédus ABC-könyveket oszt a gyerekeknek, megnyitva a p. 23.

Beszédterapeuta. Vessen egy pillantást a képre az oldal tetején. Felolvasok neki egy verset.

Anya és Mashenka sétáltak

És gyűjtöttek málnát.

Ennek a versnek mely szavai tartalmazzák az [m] hangot?

Gyermekek. Anya, Mashenka, málna.

Beszédterapeuta. Jobb! Most nézze meg a képet az oldal alján. Segítsen Marinának kiválasztani minden olyan terméket, amelynek neve [m] hanggal kezdődik.

Gyermekek. Málna, mandarin, tej, vaj, tészta, fagylalt.

Beszédterapeuta. Jobb. És a bal felső sarokban az M betű látható - nagy és kicsi. Hány pálcikát kell venni a levél hajtogatásához?

Gyermekek. Négy.

Beszédterapeuta. Menj a mágnestáblához, és hajtsd össze a levelet négy pálcával.

A gyerekek kirakják az M. betűt a táblára.

Beszédterapeuta. Szép munka! Ezek a gyönyörű betűk. Most menjen az asztalhoz, lapozzon. Olvassuk el, mi van a zöld keretbe írva.

1. gyerek. Am.

2. gyerek. Ész.

3. gyerek. Ohm.

4. gyerek. Őket.

1. gyerek. Ma.

2. gyerek. Mu.

3. gyerek. Mo.

4. gyerek. Mi.

1. gyerek. Mama.

2. gyerek. Tom.

3. gyerek. Tim.

4. gyerek. Puma.

Beszédterapeuta. Nagyon jó. Vegye figyelembe az oldal alján található képet. kit látsz rajta? Mit csinálnak?

Gyermekek. Ez az anya és a gyerekek. Eljöttek az állatkertbe. A pumát nézik.

Beszédterapeuta. Olvassuk el, mi van a kép alatt.

Gyermekek. Anya, Tim és Tom itt vannak. Van egy puma.

Beszédterapeuta. Jobb. Szép munka! Zárd be az ABC könyveket.

Ujjtorna "A harcosok"

Ezek az ujjak mind harcosok

( mutasd nyitott tenyeredet)

Merész fickók.

(fogja ökölbe az ujjait)

Két - nagy és erős kicsi

És egy katona merész csatákban,

Ketten - egy gárdista - egy bátor ember.

( egyszerre feszítse ki mindkét kéz ujjait, kezdve a hüvelykujjjal)

Két - okos fickók

Ketten a névtelenek hősei

De nagyon buzgón végzik munkájukat!

Két - kisujj - rövid-

Nagyon kedves fiúk.

Gyakorlat "Keress egy levelet."

A logopédus a szőnyeghez hívja a gyerekeket, és terjedelmes műanyag betűket szór eléjük.

Beszédterapeuta. Keresse meg az összes asszonyt, és tegye őket a vödörbe.

A gyerekek elvégzik a feladatot.

Beszédterapeuta. Összegyűjtötted az összes levelet. Szép munka!

Munka a 3. számú füzetben. A logopédus asztalhoz hívja a gyerekeket, a nyitottakat kiosztja nekik a p. 16 füzet, egy edényt ceruzával az asztalra tesz.

Beszédterapeuta. Vessen egy pillantást a bal oldali oldalra. Egy nagy és egy kis M betűt láthat. Karikázza be a kis betűt a pontok mentén, majd színezze ki mindkét betűt. Milyen ceruzával színezed ki és miért?

Gyermekek. Kék. Ez egy mássalhangzó betű.

Beszédterapeuta. Jobb. Milyen képeket látsz a levél mellett?

Gyermekek. Egy egér, egy sárgarépa és egy autó.

Beszédterapeuta. Gondolja át, hogyan kell helyesen kiszínezni ezeket a képeket. Végezze el a feladatot.

A gyerekek elvégzik a feladatot, a logopédus figyelemmel kíséri őket, szükség esetén segítséget nyújt.

Beszédterapeuta. Most írjuk az M betűt. Nézze meg, hogyan csinálom ezt a táblán. Először egy hosszú botot írok fentről lefelé balról jobbra, majd két rövid pálcát, fentről lefelé és lentről felfelé - sarokkal, majd egy másik hosszút fentről lefelé. Írj két M pontot! A többi levelet egyéni leckéken írjuk. Zárja be a jegyzetfüzeteit.

Speciális artikulációs gimnasztika.

A logopédus a gyerekeket a tükörhöz hívja, és felkéri őket, hogy végezzék el azokat a gyakorlatokat, amelyeket az elmúlt órákon végeztek. A tornát játékok kísérik. Minden gyakorlatot 4-5 alkalommal hajtanak végre. Minden gyakorlat után a gyerekeknek időt kell adni a pihenésre, emlékeztetni kell őket, hogy nyeljék le a nyálat.

III ... Eredmény:

Beszédterapeuta. Emlékezzünk, melyik levéllel találkoztál? Mit tudsz róla?

Gyermekek. M betűvel. Ez egy mássalhangzó.

Beszédterapeuta. Milyen szavakra emlékszik az [m] hanggal?

Gyermekek. Anya, Masha, málna, tej, fagylalt, puma, Tom, Tim.

Beszédterapeuta. Hány elemből áll ez a levél?

Gyermekek. Négyből.

Beszédterapeuta. Szép munka. Jól csináltad ma! Én büszke vagyok rád.

Az óra célja: tanulmányozzuk az M betűt, az olvasási készség kialakítását, a beszédkészség fejlesztését, a fonetikus hallás fejlesztését, az elemi grafikai készségek alapjait.

  • az óvodás gyermek megismertetése az M betűvel, a hang helyes kiejtésével;
  • tanítsa meg az M nyomtatott betűt a cellákba írni;
  • hogy felkeltse az érdeklődést a versek és találós kérdések tanulása iránt.

Kérdezd meg: Hogyan nyög egy tehén? (Az én! ..)
Mondd, mint én: MMMU. Mi volt az első hang, amit kiejtettél?

Nevezze meg, mi látható az alábbi képeken:

Egér Sárgarépa Medve Ant

EGÉR, RÉPA – mondd el, hogyan csinálom. Mi az első hang ezekben a szavakban?

Amikor kimondjuk a hangot [m], az ajkak először összezáródnak, majd kinyílnak.

Mondd: MMM.

Az ajkak megakadályozzák, hogy a levegő szabadon távozzon a szájból, amikor kiadjuk a hangot [m]. Ne feledje, kérem: ha kiejt egy hangot, és az ajkak, a fogak vagy a nyelv megakadályozzák, hogy a levegő szabadon távozzon a szájából, akkor ez a hang mássalhangzó. Néhány mássalhangzót hanggal, másokat hang nélkül ejtenek ki.

Ha a gyermek nehezen tudja meghatározni a hang részvételét a mássalhangzók kiejtésekor, itt és a jövőben felkérik a gyermeket, hogy tegye a kezét a gégéjére. A hang részvételével a hang kiejtésében a gyermek érezni fogja a gége rezgését ("a torok remeg"). Ez figyelhető meg zöngés mássalhangzók kiejtésekor.

Ki a nagyobb?

  1. Ne feledje, melyik bogyó kezdődik az [M] hanggal és végződik [A]-val. (Válasz: málna)
  2. Mik azok a virágok, amelyek nevében az [M] hang szerepel? (Mák, kamilla, mályva, százszorszép)
  3. Sorolja fel azokat a termékeket, amelyek nevében szerepel [M, M ’]. (Hús, margarin, vaj, tészta, búzadara, tej, mandarin, liszt.)

Feladat: M blokk óvodásoknak

  • Tekintsük az M betűt. Hogy néz ki?
  • Hajtsa össze az M betűt.
  • Írd fel az M betűt a levegőbe.

Egyszerű ceruzával vagy golyóstollal szépen rajzolja meg a pálcákat a cellák mellett.

Azokban az esetekben, amikor a gyermeket arra kérik, hogy írjon le egy betűből, szótagból vagy szóból egy egész sort, a felnőtt ad egy írásmintát a sor elejére.
Ha egy óvodásnak nehézségei vannak, akkor egy felnőtt húzhat két referenciavonalat, vagy rögzíthet olyan rögzítési pontokat, amelyeket a gyermek vonalakkal köt össze, vagy teljesen leírhatja a betűket, és a gyermek egyszerűen bekarikázza őket más színnel. A képzés ezen szakaszában a kalligráfia nem kötelező.

Folytasd a mondatot

Egész télen bundában aludt,
Szívott egy barna mancsot,
És amikor felébredt, ordítani kezdett.
Ez egy erdei vadállat ... (medve).

Nézze meg a társakat:
Vidám és lendületes.
Minden sarokból húzva
Építőanyag.
Itt az egyik hirtelen megbotlott
És egy barát siet segíteni.
Az itteni emberek jók.
Munka nélkül, az életemért.
Nem tud élni... (hangya).

Ljudmila elment kezet mosni,
Szüksége volt... (szappanra).

Az erdőben mindenki tehetség -
Mind az énekes, mind a ... (zenész).

A mi Tanyánk hangosan sír.
Beleesett a folyóba... (labda).

Zöldül a mezők távolsága,
A csalogány énekel.
A kert fehérbe öltözött,
A méhek repülnek először.
Mennydörgés dübörög.
Találd ki, melyik hónap van? … (Lehet.)

Vízben és szappanban kiskutya vagyunk
Két óra mosdókendővel... (mosott).

Súlyos teher alatt -
A föld alatt, egy szekrényben
Egy nyércben él.
Szürke baba.
Ki ez? ... (egér.)

Fekete mezőben fehér nyúl
Ugrott, futott, hurkokat csinált.
A mögötte lévő nyom is fehér volt.
Ki ez a nyúl? … (kréta.)

Találós kérdések gyerekeknek M betűvel

Az óriás a kikötőben van
A sötétség megvilágítása
És jelzi a hajóknak:
"Gyere, látogass meg minket!"
(Világítótorony)

A folyón túl, át.
Az óriás elnyúlt.
A folyó túloldalán, hátul.
Megengedte, hogy sétáljak.
(Híd)

Az erdő ura tavasszal felébred,
És télen, a hóvihar alatt üvöltés
Egy hókunyhóban alszik.
(Medve)

A tuskó melletti erdőben nyüzsgés, nyüzsgés:
A dolgozó emberek egész nap elfoglaltak,
Házat épít magának.
(Hangyák)

A vörös orr a földbe nőtt,
És a zöld farok kívül van.
Nincs szükségünk zöld farokra
Csak egy piros orrra van szüksége.
(Sárgarépa)

Repül egész nap
Mindenki unatkozik;
Eljön az éjszaka.
Akkor leáll.
(Légy)

Zsúfolt, zajos, fiatal,
A város dübörög a föld alatt.
És otthon az itteni emberekkel
Futnak az utcán.
(Föld alatt)

Elcsúszik, mint a megélhetés
De nem adom ki.
Habzás fehér habbal
Nem lusta kezet mosni.
(Szappan)

Mi ez a mester alkalmazott üveg
És a levelek, a gyógynövények és a rózsa sűrűje?
(Fagyasztó)

Kis termet, hosszú farok,
Szürke bunda, éles fogak.
(Egér)

Olvadt nyíl
Kidobtam egy tölgyet a falu közelében.
(Villám)

Folyadék, nem víz.
Fehér, nem hó.
(Tej)

A fehér kő megolvadt
Nyomokat hagytam a táblán.
(Kréta)

Szarvas, nem ütős.
(Hónap)

M betűvel kezdődő közmondások és közmondások

A béke épít, a háború rombol.

Aki békét vet, boldogságot arat.

Sok hó – sok kenyér, sok víz – sok fű.

Moszkva minden város anyja.

Nem elég akarni, tudni kell.

Az M betű meséje

Egér Az egér és a medvebocs, Misha a réten feküdt és málnát evett. Egér és azt mondja:
- Találjunk ki verseket. Így komponáltam:

Minden nap és minden órában makacsul ismételjük:
Nincs a világon a miénknél jobb ember...

Málna! - kiabált Misha.
- Igen, mi köze a "málnához"! Azt akartam mondani: "Jobb, mint az anyánk."
- Ez is szuper! És most komponálok... És miről?
- Hát legalább erről a légyölő galócáról.

Ne egyél fehér tésztát
És egyél a vörös légyölő galócát!

Mi vagy, mi vagy! - ijedt meg a kisegér.
- Az Amanita muscariát nem lehet megenni, bekerülsz a kórházba. Hallgassa meg az orvosról szóló verset:

Nincs fontosabb orvos az erdőben,
Mint egy élénk vörös hajú...

Aybolit! - kiáltott egy medvebocs.
- Igen, nem Aibolit, hanem egy hangyát. Az Aibolit az állatokat gyógyítja, a hangya pedig az erdőt.
- Honnan tudsz ennyit?
- Aki sokat olvas, az sokat tud! - Egéregér fontosat válaszolt...

Vicces versek az M betűről gyerekeknek

Üljünk csendben
Anya alszik, fáradt...
Hát én sem játszottam!
Nem kezdek felsőt,
És leültem és ültem.
A játékaim nem adnak zajt
Csend, a szoba üres.
És anyám párnáján
A sugár aranylóan lopakodik.
És azt mondtam a gerendának:
- Én is költözni akarok!
Nagyon szeretnék:
Olvass hangosan és gurítsd a labdát,
énekelnék egy dalt
tudtam nevetni.
Igen, nem igazán akarom, amit akarok!
De anyám alszik, én meg csendben vagyok!
A gerenda végigszáguldott a falon
És akkor odacsúszott hozzám.
- Semmi – suttogta, mintha
- Üljünk csendben...
(E. Blaginina)

Zavaros
- Nézd - a levél! .. Itt vannak a következők:
Nem könyvben – pályán!
Minek nevezik.
Kürtszerű?
A tanult kutya, a bika és a kecske
Ránéznek...
Kecske - jutott eszembe,
Azt mondta: - Ez az "én" betű.
A bika ellenkezett: - Nem "én", hanem "mu",
Én jobban tudom mi az! -
És a kutya felkiáltott:
- Elég neked, ne vitatkozz, ez az „am” betű!
- Nem, "moo"!
- Nem én!
- Nincs ott"!
Ó! hm! ..
Egy ilyen öklendező rózsa,
Szörnyű zaj és sikoly! ..
Teljesen összezavarodva
Tanult kutya, kecske és bika,
Az M betű láttán...
(A. Shibaev)

Szorzótáblák vagyunk
Elvette és elbújt
Add, hogy gyorsítsunk
Mikrokalkulátorok!
(E. Grigorjeva)

Anya, nagymama, nővér -
Minden okos reggel.
A gratulációkat elfogadják.
Bár nem ez a születésnapjuk.
Minden ünnepi ajándék
És a csokor nagyon világos.
És meglepetés vár rájuk -
Apával tortát sütöttünk.
Minden edényt elmostunk
Rakj rendet mindenhol.
Elfelejtettük a lustaság szót.
Ezt jelenti a nőnap!
És a nővér megkérdezte tőlünk:
- Minden alkalommal az lesz?
(V. Neszterenko)

Mama! Nagyon szeretlek,
Közvetlenül nem tudom!
Én egy nagy hajó vagyok
"Anya" nevet fogok adni.
(J. Akim)

Világítótorony
... Este és éjszaka is nagyon nehéz úszni a tengerben...
A kapitány annyira megsértődött – még a part sem látszik.
Hirtelen - a matróz elragadtatja: a VILÁGÍTÓTORON kigyullad.
Egy vörös szem csak megjelent a fej búbjában.
Pislogott – és megint nem, és újra kigyulladt a lámpa.
Csend van itt, azt mondják - minden hajó itt jár...
Mindenkinek megmutatja a fényt – veszélyes-e itt vagy sem.
(V. Majakovszkij)

Mishka mackó bemászott a kaptárba,
És most - édes méz csöpög a mancsról!
Nevetni kezdtem rajta:
– A kis medve megesküdött!
- Micsoda vicc! - válaszolt.
- Medve vagyok!
Én - javasoltam!
(M. Yasnov)

Március a hónap, és hóvihar, fagy...
Mimózát vettünk anyának!
(E. Blaginina)

Szegény Medve megbetegedett
- A medve sok mézet evett.
A medve sír és kiabál:
"Fáj a hasam!"
A medve felnyög.
Potyognak a könnyek -
Fáj a hasa.
Naughty Greedy Bear
Erdei málnát ettem Lishkát.
(F. Bobylev)

Fel-alá fut egy toll,
Az M betű rajzolásával
Hogyan mennél le a metróra
És akkor felmész.
Sima márványon és grániton
Lágy fény esik.
Maga a lépcső itt fut -
És ennek nincs vége.
(S. Marshak)

Labda
A labda színesen ugrik
Az udvaron előttem.
Nagyon aranyos ez a labda:
Még nem törte össze az üveget.
(G. Vieru)

Medvemenet és medvekeringő!
Medve az arénában harmonikával.
A medve táncol a medvével.
A medve integet nekik a mancsával.
(V. Beresztov) Csíkos golyó repül.
A kölykök labdáznak.
- Megengedhetem? - kérdezte az egér.
- Amit te!
Még baba vagy.
(G. Satir)

Óra összefoglalója:

  1. Az új szavak kiejtése növeli az óvodás szókincsét, fejleszti a beszédet és a memóriát.
  2. A sejteken végzett gyakorlatok fejlesztik a kezek finommotorikáját.
  3. A rejtvények fejlődnek a gyermekek intelligenciájában, az elemzési és bizonyítási képességben. A pedagógusok rejtvények segítségével tanítják a gyerekeket, hogy növeljék az érdeklődést a kihívást jelentő feladatok iránt.
  4. A versek nemcsak a memória fejlesztésére hatnak. Bebizonyosodott, hogy ha minden nap megtanulsz néhány sort, új idegi kapcsolatok jelennek meg az agyban, és nő az általános tanulási képesség.

Első osztályos olvasás- és beszédfejlesztő foglalkozás.

Téma: Mutassa be az [M], [M ’] hangokat, az M betűt m.

Cél: az m hang helyes kiejtésének képességének kialakulása, az "Mm" betűvel való korrelációja és kinyomtatása, megtalálása a többi betű között.

Feladatok:
1. didaktika: megtanulja helyesen kiejteni az m hangot, korrelálni az "Mm" betűvel és kinyomtatni, megtalálni a többi betű között;
2. korrekciós: a tanulók fonetikus hallásának és látásérzékelésének korrigálására;
3. nevelési: a tanulás iránti érdeklődés felkeltése, kommunikációs készségek kialakítása.

Felszerelés: a "Primer" tankönyv (szerző: VV Voronkova, IV Kolomytkina), illusztrációk (a Kreml, a Megváltó torony a Kreml harangjátékával, Vörös tér, Szent Bazil-székesegyház).

Az órák alatt.

1. Szervezeti mozzanat.

Megszólalt és elhallgatott a csengő, kezdődik az óra. Ma folytatjuk utunkat a tudás földjén keresztül. Az utazás folytatásához teljesítenünk kell a próbát. Meg kell határoznunk, hogy a hang magán- vagy mássalhangzó-e. Emlékezzünk:

Milyen két csoportra oszthatók az összes hang? (Magánhangzók és mássalhangzók.)

Hogyan lehet megállapítani, hogy egy hang magánhangzó-e? (A magánhangzók elhúzódnak.)(A N O U K T D és G E).

2. Bevezetés a témába

Új ismeretek, készségek és képességek formálása

Továbbutazunk a tudás földjén, ahol új hangokat és új betűt ismerünk meg. Hogyan bömböl egy tehén? (Mu Mu.)

Melyik hang ismerős? Melyikkel nem dolgoztál?

Ismerkedés az [M] és [M '] hangokkal

1. Szavak hangelemzése (kép és séma szerint).

a) Kösd össze az ábrát és a diagramot!

2. Hangok kiválasztása [M], [m '] és jellemzőik.

M mássalhangzó, tömör hang. [M '] egy mássalhangzó, lágy hang.

Milyen hangokat teszünk a láthatatlan kosárba. ([MM'])

Hallgassa meg a hangokat játék(ha van hang [M], [M ’] - tapsoljon).

Moszkva, lövöldözős galéria, főváros, ház, Kreml, egy.

Hangya, medve, metró, szamovár.

Fizminutka

Egyszer kijöttek az egerek, hogy megnézzék, mennyi az idő.

Egy kettő három négy. Az egerek húzták a súlyokat.

Hirtelen szörnyű csengés hallatszott, az egerek kiszaladtak.

A "Kemény - lágy" játék

Gyakorlat:

Mondjon egy szót, és mutassa meg, milyen kemény vagy lágy a hang ebben a szóban.

a) A mi Tanyánk hangosan sír
Beleesett a folyóba... ( A labda)

b) Ljudmila elment kezet mosni,
Kellett neki... ( szappan).

c) Munka nélkül egy életen át
Nem tud élni... ( hangya)

d) Karcolás a padlón... ( egér)
A barna egy odúban alszik... ( medve)

e) A fiú kicsi és nagyon aranyos vízzel a kezében... ( szappan)

Mit tanít nekünk ez a fiú, Misha?

Eredmény: Milyen hangokkal találkoztunk ma?

Ismerkedés az [M], [m ’] betűvel

1. Mássalhangzó hang.

[M], [m ’] - az általuk jelzett betűben M, m’ (-em)

2. Levél nyomtatása. hm'

Hogyan néz ki az M betű?

"Élő betűk" játék

A barátok kezet fogtak
És azt mondták: te és én -
Ezek vagyunk mi.
Közben.
Kiderült az M betű.
Kéz a kézben felálltunk
És M (uh) olyan, mint az acél.
(V. Sztyepanov)

Mindenki számára jól ismert:
Ahol a metró van, ott az M (uh) betű.
(A. Shibaev)

Itt van egy hinta – az M betű!
Itt mindenki hintázhat.
(E. Tarlapan)

Bot és bot
Van közöttük egy pipa.
És mindenki számára világos egyszerre:
Kiderült az M betű!
(G. Vanyukhina)

Szótagok olvasása

Játék "Mondj egy szót"

2. Moo ... Mo ... Ma ... Mi ... Mi ... Én ....

Fizminutka

Élt - nagymama volt, de a folyó mellett lakott (széttártuk a karunkat, mintha úsznánk)

A nagymama úszni akart a folyóban, a nagymama pedig szappant és törlőkendőt vett (először az enyémet, aztán a másikat).

Jó ez a mese, ne kezdd elölről (kezeket az övön).

Munka az oktatóanyaggal

1. Szavak olvasása oszlopokban.

Az olvasmány mely szavait nevezik a legdrágábbnak?

Miből gondolod?

Béke

a) Ha nincs háború, baráti kapcsolatok, ha nem veszekednek.

BÉKE -

b) A világ az egész föld

A főváros az ország fő városa.

Mi szülőföldünk fővárosa?

Az illusztráció vizsgálata.

    Kreml

    A megmentett torony a Kreml harangjátékával

    a Vörös tér

    Szent Bazil-székesegyház.

Szöveg olvasása.

Hol zajlott az akció?

Milyen tanulság ez az olvasás vagy írás?

Mit javasolt a tanár úr Romának?

Mit írtak a gyerekek?

4. Óra összefoglalója.

Ez a mai utunk vége. Foglaljuk össze ezt az utat.

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Mi tetszett különösen? Miért?

Mi okozta a nehézséget? Miért?

A 2. fokozatú beszéd fejlesztéséről szóló lecke összefoglalása a környező valóság tárgyainak és jelenségeinek tanulmányozása alapján.

Téma: Környékünk madarai. Varjú.

Cél: a madarak szokásainak, szokásainak megértésének tisztázása, bővítése a varjú ismerete alapján, a téma önálló leírásának képességének kialakítása.

Feladatok:

    didaktikus: a madarak szokásairól és szokásairól alkotott elképzelések tisztázása és bővítése a varjúval való ismerkedés, a tárgy önálló leírásának képességének kialakítása alapján;

    javító: helyes beszéd , az aktív szókincs bővítése, a tanulók verbális szókincsének aktiválása, a tanulók látókörének fejlesztése, pozitív motiváció létrehozása a mentális cselekvések elvégzésére

    nevelési: a környező természethez való figyelmes hozzáállás nevelése, a madarak tisztelete.

Az órák alatt

    Idő szervezése(a gyerekek helyenként ülnek) .

Beszédjavító gyakorlat

"Tisztítunk, fogak"
mosolyogj, nyisd ki a szád
a nyelv hegyével a belső oldalon, felváltva "mossuk meg" az alsó és a felső fogakat

"Dudochka"
feszesen húzza előre az ajkakat (zárt fogak)

"Órák"
mosolyogj, nyisd ki a szád
a nyelv hegye (mint egy óramutató) a száj egyik sarkából a másikba mozog

"Ló"
nyújtja az ajkakat
nyisd ki a szád
"keskeny" nyelvvel csattogni (mint a lovak a patájukkal)

    Bevezetés a témába

Az átadott anyag ismétlése.

Milyen hónap van? Melyik évszakhoz tartozik? Nevezzen meg három őszi hónapot!

Melyik évszak látható a képen? Bizonyítsd be.

Tudásfrissítés.

Nevezze meg a táblán lévő képeken látható madarakat! Milyen csoportokba sorolhatók ezek a madarak? (vándorló és telelő) Miért hívják így?

Melyik telelő madarat nem láttad a képeken?

Az óra témájának és céljának közlése.

Találd ki a rejtvényt

Kar-kar-kar! – kiáltja a csaló.
Milyen okos tolvaj!
Minden fényes dolog
Ez a madár nagyon szereti!
És ő mindannyiótoknak ismerős,

Mi a neve? ...

Válasz: Varjú

Miért döntöttél úgy, hogy varjú? (előadás) Milyen madárról fogunk ma beszélni a leckében?

Gyakorlat a szemnek.

Nézzünk jobbra, nézzünk balra és nézzünk egyenesen, emeljük fel, le a szemünket

3. Új anyag elsajátítása.

Puzzle játék

Játszani akartam veled. A képem omlott össze, össze kell szerelni. De a kép összeállításakor meg kell nevezni a madár részeit. Én kezdem, és te folytatod: ez egy varjú test, (varjúfej, varjúszárny, varjúcsőr, varjúláb, varjú farka)

Tankönyvi munka

Nevezze meg a varjú testrészeit a tankönyv 85. oldalán található kép alapján!

Fizminutka

A szél az arcunkba fúj.

A fa megingott.

A szellő egyre csendesebb, csendesebb.

A fa egyre alacsonyabb.

A tanár története a hollóról (bemutató szöveggel).

A varjak mindannyiunk által jól ismert madarak. Senki sem tartja őket különös madaraknak. A sokak által kártevőnek tartott varjúfajok egy része mára a kihalás szélén áll. A városokban nagyszámú ember foglalkozik e madarak módszeres megsemmisítésével.
De valójában, ha léteznek a természetben, az azt jelenti, hogy maga a természet fogant fel. Nem csoda, hogy az ókorban az emberek hatalmat, fenséget és a változás hírnökét tulajdonították ennek a madárnak. A varjú fészket rak a fák ágaiból, és ott eteti fiókáit, férgeket hozva nekik a csőrében. A varjú nagyon hasznos a természetben - hulladékkal táplálkozik, megtisztítja a környezetet a törmelékektől és fertőzésektől, elpusztítja a rovarokat és a kis rágcsálókat. A varjút régóta városlakónak tartják, tudja, hogyan kell tökéletesen alkalmazkodni a számára új körülményekhez, ügyessége néha egyszerűen lenyűgöz. A hollók meglehetősen óvatosak és figyelmesek. Jó szaglásuk, hallásuk és látásuk van, nagyon érzékenyek mindenre, ami körülöttük történik. Ezek a madarak tökéletesen megkülönböztetik az embereket, figyelembe véve a tőlük kapott előnyöket vagy károkat, és ennek megfelelően viselkednek.

Összefoglaló beszélgetés

Milyen madár a varjú? (telelés)

Mivel borítja a varjú testét? (tollak)

Milyen színűek?

Mit eszik a varjú? (Pazarlás)

Milyen házakat építenek a varjak? (fészket építeni)

Mik a varjú szokásai? Hogyan lehet jellemezni? (ravasz és ügyes)

Fizminutka "Vándorló és telelő madarak"

A madarakat felváltva hívják, ha vonulnak - integetnek a kezükkel, telelnek - guggolnak.

4. Általánosítás.

Tankönyvi munka

a) P. 85 # 2, terv szerint meséljen a hollóról

b) 85. o. # 3, változtassa meg a szavakat a minta szerint

v) A fogságban tartott varjút könnyen megszelídítik, és ragaszkodnak gazdájához. Szeret huncutkodni, meg lehet tanítani egyéni szavakat, kifejezéseket beszélni. A hollókat sajátos intelligenciájuk és intelligenciájuk jellemzi. Megfelelő tartalommal nagyon jó barátod és védelmeződ lesz, aki a gazemberrel szembeni agresszivitásával könnyedén helyettesítheti a védőkutyát.

5. Házi feladat

Tankönyv 86. oldal, 3. feladat, állítsa vissza a képek sorrendjét, alkosson mesét

6. Óra összefoglalója

    Milyen madárral találkoztunk?

    Melyek a varjú testrészei?

    Mivel van borítva a test?

    Milyen előnyei vannak a madaraknak?

    Hogyan kell segíteni a madarakon?

4. osztályos írás- és beszédfejlesztés óra összefoglalója

Téma:"Tantárgy. Az alany fogalma mint a mondat fő tagja "

Cél: az alany mondatbeli felismerésének, helyes hangsúlyozásának képességének kialakítása.

Feladatok:

    didaktikus: az alany mondatbeli felismerésének, helyes hangsúlyozásának képességének kialakítása;

    javító: a beszéd, a mentális aktivitás, a memória és a figyelem javítása és fejlesztése az összehasonlítási, általánosítási, osztályozási műveletek végrehajtása során;

    javító nevelés: elősegíti a tanulási motivációt, a természet szeretetét, a környezet tiszteletét.

Felszerelés: rajzok erdő, gomba, hangyaboly, medve, nyírfák képével, a téma diagramja, hangfelvétel madarak énekéről, kártyák.

Az órák alatt

1. Szervezeti mozzanat

Mi a mai dátum? A hét melyik napja van ma? Mit tanulsz az írásóráidból?

Srácok, találjátok ki a rejtvényt:

Aki, amint felforrósodik,

bundát húz a vállára,

És jön egy gonosz hideg

Ledobod a válladról? (Erdő)

Ma egy szokatlan leckénk van. Elmegyünk sétálni az erdőbe, emlékezzünk arra, hogy miért tilos az erdőben zajongani, és útközben megtudjuk, hogy a mondat melyik szavát nevezik főnek, és megtanuljuk, hogyan találjuk meg.

Milyen jó az erdőben lenni, friss levegőt szívni (erdő rajza a táblán).

Srácok, miért mennek az emberek az erdőbe?

Emlékezzünk arra, hogyan viselkedjünk az erdőben.

2. Ismétlés

Ujjtorna.

Annak érdekében, hogy a kezei jól engedelmeskedjenek neked, és szépen írj a füzetekbe, bemelegítést végzünk az ujjaid számára.

Virág". Kezeket a könyökökön, nyissa ki az ujjait, nyomja össze.

A kerítés festése”. A kezek sima mozgása fel és le.

A macskát simogatni." A kezek sima mozgása balra, jobbra.

Rajzoljuk a napot." Körkörös mozdulatok a kezekkel.

Egy perc kalligráfia

Sötétbarna sapkák fehér száron félénken kandikálnak ki a halványzöld fűből. Szépen, szépen, verset fogunk írni egy gombáról.

(A táblán gomba-illusztráció és kalligráfiai jegyzet)

G g

Az ösvény között nő a gomba -

Fej vékony lábon

3. Az új anyag magyarázata.

Ismerkedés a mondat fő tagjával - a témával.

Láttuk a gombát. Most hallgassuk meg a csendet (madarak énekének hangfelvétele). mit hallottál? Hogyan énekelnek a madarak?

1. A táblán egy mondat nyílik: Vidáman énekelnek a madarak az erdőben.

Olvasd a mondatot:

Kire vonatkozik a mondat? (a madarakról)

A javaslat fő tagja a madarak. Ezt a szót egy sorral aláhúzzuk.

Tegye fel a kérdést a javaslat fő tagjának. (Ki? A madarak.)

Írd le ezt a mondatot egy füzetbe, egy húzással húzd alá a madár szót!

2. Egy mondat nyílik a táblán: Erdei tisztáson karcsú nyírek nőnek.

Olvasd a mondatot:

Mit mond a javaslat? (a nyírokról)

A javaslat fő tagja a nyírfák. Ezt a szót egy sorral aláhúzzuk.

Tegye fel a kérdést a javaslat fő tagjának. (Mi? Nyírek.)

Írd le ezt a mondatot egy füzetbe, egy mozdulattal húzd alá a nyírfa szót.

Ne feledje: a javaslat fő tagja, aki a Ki? vagy mi? nevezte az alanyt.

Testnevelés.

Amint mindannyian beléptünk az erdőbe, megjelentek a szúnyogok.

Kezeket felfelé – tapsoljon a fején. Kezek le – újabb taps.

Bemegyünk a tisztásra, ott sok bogyót találunk.

Az eper olyan illatos, hogy nem vagyunk lusták lehajolni.

Sétálunk, sétálunk, magasabbra emeljük a kezünket.

Nem hajtjuk le a fejünket, egyenletesen, mélyen lélegzünk.

4. Új anyag biztosítása.

Dolgozzon a tankönyv szerint.

A) Munka a szabállyal (olvasás és memorizálás)

B) 35. gyakorlat végrehajtása 67. o. füzetben.

Önálló munkavégzés.

Gyakorlat a javaslat főbb tagjainak megtalálásában (kártyákkal).

· Az erdő szélén a fiatal nyírek lombja ezüstös. A nyírek hazánk legszebb fái. Fürge hangyák futnak a házukba.

· Karcsú lucfenyők szunyókálnak az erdőben. A sűrű lucfenyőben állatok és madarak várják a hideget és az esőt. Még az erdő tulajdonosa - egy barnamedve is - egy öreg lucfenyő alatt építi barlangját.

Ezekben a mondatokban meg kell találnia és hangsúlyoznia kell a tárgyakat.

Fizika játék "Mit fogunk látni az erdőben?"

találós kérdéseket fogok feltenni. Ha a válasz látható az erdőben, kelj fel.

1. A nagyon skarlát, cukor, zöld, bársony kaftán. (Görögdinnye)

2. Ki ugrik át ügyesen a fák között és repül fel a tölgyfákra?

Ki rejti üregbe a diót, szárítja a gombát télre? (Mókus)

3. Ki ez a lány? Nem varrónő, nem kézműves,

Ő maga nem varr semmit, de egész évben tűvel? (Karácsonyfa)

4. Fényes egyenruhában van. Sarkantyúk a szépségért

Nappal zaklató, reggel óra. (Kakas)

5. Fán kopogok, kukacot akarok szerezni,

Hiába bújt el a kéreg alatt, akkor is az enyém lesz. (Harkály)

(Mókus, fa, harkály szavait írom a táblára)

3. Házi feladat

Ezekkel a szavakkal alkoss mondatokat, találd meg bennük a tárgyat.

4. Óra összefoglalója.

Hánynak tetszett az óra – a séta? Milyen újdonságokat tanultál a leckében? Melyik feladat volt nehéz? Mi jött ki a legjobban?

Óvatosan bánj az erdővel, légy figyelmes. És sok-sok érdekes dolgot fogsz megtudni.

Dátum:

Osztály:

Téma:"Hang és az M betű".

a hangok és az [m], [m ’] betűk, az „M ”, „m ” betűk tiszta kiejtésének rögzítése;

Korrekciós és fejlesztő

Javító és nevelő :

Felszerelés:

Az órák alatt

1. Szervezeti mozzanat.

Egy nyércben él
A föld alatt, a szekrényben.
Szürke baba
Ki ez? (egér)

Mondd ki ezt a szót többször. Milyen hang hallható egy szó elején?

- (Hang [m])

Milyen magánhangzó vagy mássalhangzó ő?

- (Mássalhangzó, amikor akadályt ejtünk ki az ajkakról)

Hangos vagy süket?

Mik azok a szavak, amelyekben van hang [m]

- (autó, tej, baba, magnó, március, május)

Megkaptad az M betűt? - Igen!

3. A fő rész.

Ismerkedés a hanggal [M].

Éhes – dúdol

Telített - rág,

Minden gyereknek tejet ad. ( Tehén)

A levegő az orron keresztül jön ki;

A nyak "működik".

Fonetikai gyakorlat.

A tehén dúdol: MMMMMMMMMM ... (a kifejlett után hosszan ejtse ki az [M] hangot).

Didaktikai gyakorlat "Tapsolja a tenyerét".

m, a, y, m, m és; am, ar, op, om, ma, mu, ka, sa, mi; mák, Olya, légy, ház, leves, liszt;

A felnőtt felkéri a gyermeket, hogy figyelmesen hallgassa és ismételje meg a szótagokat, miközben a gyermek érezze az ajkak összecsukódását a hang [M] kiejtésekor:

ma, mo, moo, mi; am, om, um, im.

Szótag ismétlése:

ma-mo, ma-mi, mo-ma, mo-mi; am-om, um-im, um-am, om-im.

Kopog: Anya megmosta Milát szappannal.- Nyelvcsavaró ejtése különböző hanglejtéssel (meglepetés; öröm; szomorúság).

A "Catch up" játék(A munka addig folytatódik, amíg a gyerekek kiejtése el nem éri a nyelvcsavarás ütemét)

4. Ujjtorna

Ez az ujj aludni akar
Ez az ujj lefeküdt
Ez az ujj szunyókált,
Ez az ujj már elaludt,
Ez az ujj mélyen alszik
Senki nem csap többé zajt.
- Fogja a gyermek tenyerét a kezébe, és hajlítsa meg az ujjait, kezdve a kisujjal.

Játék "Teljes szótagok a szavakhoz"

    ma- (autó, málna, matrjoska, sült)

    mo- (tenger, rozmár, mosás, híd, moha)

    mu - (szemét, légy, hangya)

    mi - (egér, egér, gondolatok)

    mi - (medve, tál, perc, béke)

    én - (hónap, méter, bútor, szőrme, kréta)

Szótagok és kifejezések olvasása.

Ma-ma-ma – Én magam is otthon vagyok.
Mu-mu-mu - tej kinek?
Mo-mo-mo - eszünk pálinkát.

Mi-mi-mi - énekeljük a mi hangot. (17. dia).

M betű egy jegyzetfüzetben.

5. Az óra eredménye.

beszélt az osztályban?

Milyen hang ez?

Milyen színt jelölünk?

Dátum:

Osztály:

Téma:"Hang és az M betű".

Javító oktatás: A gyerekek megismertetése új hangokkal [m], [m ’], „M ”, „m” betűkkel; megtanulják összehasonlítani a hangokat, megkülönböztetni a betűket; ...

Korrekciós és fejlesztő a tudatos, helyes, szótag, gördülékeny olvasás készségeinek kialakítása; osztja a szavakat szótagokra; fejlessze a szavak elemzésének képességét, a kognitív érdeklődési köröket és képességeket; fejleszti a beszédet, a figyelmet, a memóriát; gazdagítja a szókincset;

Javító és nevelő : a figyelem, az önkontroll fejlesztése; kommunikációs és beszédkészségek fejlesztése.

Felszerelés: egyedi tükrök, ceruzák, labda,

Az órák alatt

1. Szervezeti mozzanat.

A játék "Emlékezz - ismételd meg"
Gnome - album - house - com 3 - 4 lánclehetőség
- Mi a közös a szavakban?
Légy - szappan - málna - gombolyag 3 - 4 lánc opció
- Mi a közös a szavakban?
Mila - piramis - géppuska
- Mi a közös a szavakban?

Hogyan néz ki az M betű? Mire emlékeztet? Menj ki és fogd össze a kezét.

Megkaptad az M betűt? - Igen!

Mondjuk ezt a hangot együtt hangosan, halkan, suttogva, hang nélkül.

Ma a leckében nemcsak megismételjük a korábban tanultakat, hanem megismerkedünk az új betűvel.

2. Artikulációs gimnasztika:

3. A fő rész.

Ismerkedés a hanggal [M].

A felnőtt felkéri a gyermeket, hogy találja ki a rejtvényt, és válaszoljon a kérdésre:

Éhes – dúdol

Telített - rág,

Minden gyereknek tejet ad. ( Tehén)

– Hogyan nyávog egy tehén? - "MMM..."

Egy felnőtt megmutatja a tükör előtt, és elmagyarázza a gyereknek a hang artikulációját [M]: amikor kiejtjük a hangot [M]:

Az ajkak feszültség nélkül záródnak;

A levegő az orron keresztül jön ki;

A nyak "működik".

Az [M] hang nem énekelhető, mivel a szivacsok akadályt képeznek a levegőben. Ez a hang mássalhangzó, tömör, zöngés (a nyak "működik"), ezért az [M] hangot kék körrel jelöljük haranggal. Így a gyermek megtanulja a hang jellemzőit [M].

Didaktikai gyakorlat "Mondj egy szót, nevezd meg a szó első hangját."

A föld alatt, egy szekrényben

Egy nyércben él

Szürke baba.

Ki ez?., ( egér)

Egész télen bundában aludt,

Szívott egy barna mancsot,

És amikor felébredt, ordítani kezdett.

Ez egy erdei fenevad... ( medve)

A rejtvények kitalálásához nevezze meg a válasz első hangját:

Télen alszik

Nyáron felkavarja a kaptárakat. ( Medve)

Se karok, se lábak

És tudja, hogyan kell rajzolni. ( fagyasztó)

A lány a börtönben ül,

A kasza pedig az utcán van. ( Sárgarépa)

Repül egész nap

Mindenki unatkozik

Eljön az éjszaka

Akkor leáll. ( Légy)

4. Ujjtorna"Kalapácsok".

O.S. - lábak - vállszélességben, karok lefelé. Az ujjak ökölbe vannak szorítva.

- A bütyök megkopogtatta a bütyköt - fojtó és fojtó. Kalapácsok kopp kopp. Szögre, kopp-kopp. Kalapácsok kopp-kopp, kopp-kop a szögekre. Kalapácsok kopp kopp. Szögre, kopp-kopp. (Ismételje meg - 2-szer a zenére, a gyerekek elvégzik a megfelelő mozdulatokat

М - Мь hangzik mondatokban
Elkészítettük a következő feladatot.
Az októberi mondatok szétestek, és segítenünk kell neki összegyűjteni őket olyan szavak hozzáadásával, amelyekben az M betű van írva.
Olya iszik...
Szerkesztés útközben….
Egy odúban alszik......
Egy bogyó nő a kertben ...

M betű egy jegyzetfüzetben.

5. Az óra eredménye.

Srácok, ne feledjétek, milyen hangról beszélünk ma beszélt az osztályban?

Milyen hang ez?

Milyen színt jelölünk?

mi tetszett a legjobban?

Tanulj tiszta kifejezéseket:

Ma-ma-ma – Én magam is otthon vagyok.

Mu-mu-mu - tej kinek?

Mo-mo-mo - eszünk pálinkát.

Mi-mi-mi - olvassuk a könyvet mi.

Mi-mi-mi - énekeljük a mi hangot.

Me-me-me - adj egy kis füvet.

A felnőtt mond néhány szót, és megkéri a gyermeket, hogy határozza meg, mi az első hang ezekben a szavakban, majd alkosson mondatot minden szóval:

az egér medve; szappan - Mila; kicsi - gyűrött.

Gyakorlat19. Gyakorlat az ujjakra és a beszédkoordináció fejlesztése mozgásokkal:

Írtunk, írtunk Hogy ritmikusan megszorítsa az ujjait

És most mindenki kórusban felállt. a bütykökbe.

Letaposták a lábukkal Megfelelő végrehajtása

Megveregették a kezüket. mozgalom.

Írtunk, írtunk Hogy ritmikusan megszorítsa az ujjait

Fáradtak az ujjaink. a bütykökbe.

pihenünk egy kicsit -

Kezdjük újra az írást.

Gyakorlat20. Ismerkedés az M betűvel.

M betű két domborulattal,

Mint egy teve – nézd meg magad!

O. Hoffman

Hogyan néz ki az M betű? Az ujjak M betűje: zárja össze a mutatóujjak hegyét, a középső ujjaival engedje le, a többit szorítsa ökölbe.

Játékok betűvel.

Gyakorlat21. Szótagok elemzése: AM, MA. Diagramok készítése körökből. (A mássalhangzó egy kék kör csengővel, a magánhangzó egy piros kör.)

Az AM, MA szótagok kettéosztott ábécéjének betűinek összeállítása. Olvasás, csalás, diktálás nyomtatott betűkkel.



 
Cikkek tovább téma:
Mesehősök enciklopédiája:
Wilhelm Hauf mese "Törpe orr" Műfaj: irodalmi mese A "Törpe orr" mese főszereplői és jellemzőik Jacob, más néven Törpe orr. A mese elején egy 12 éves vidám és életvidám fiú, akit egy gonosz boszorkány lopott el. Törpévé változott, n
Malachit doboz (Bazhov) Bazhov meséje malachit doboz olvassa el az összefoglalót
A "Malachit doboz" című mesegyűjteményt Pavel Bazhov írta, aki az uráli bányászati ​​folklór történetei alapján készítette el. A bányász mesemondó, Vaszilij Khmelinin szerette velük kényeztetni hallgatóit. "Uralskie skazy", ahogyan más néven nevezik őket
A legveszélyesebb és legbiztonságosabb országok az utazáshoz
Amikor azt mondják, hogy „a világ legbiztonságosabb országa”, ez azt jelenti, hogy lakói nyugodtan, otthonosan és jól érzik magukat. Nem félnek attól, hogy gyilkos vagy rabló áldozataivá válnak az utcán, bíznak a jövőben, anyagilag és szociálisan védettek.
A legjobb lakóhely megtalálása Oroszországban - a legkényelmesebb és legkedvezőbb városok Az élet legkedvezőbb városa
Az Economist Csoporthoz tartozó Economist Intelligence Unit kutatószervezet évente készít jelentéseket és minősítéseket készít a gazdaságról, a foglalkoztatásról, az életszínvonalról stb. különböző országokban. Idén egy okkert mutatott be